Zamyslenie mesiaca – Apríl 2018

Zamyslenie mesiaca – Apríl 2018

Ahojte. Prinášam vám pokračovanie zamyslenia, v ktorom sa venujeme skautskému zákonu. Opäť je doplnené zopár otázkami, ktoré môžete použiť vo svojom programe.


5. Skaut je zdvorilý

Iste nemusím zvlášť zdôrazňovať, že zdvorilosť sa neprejavuje len tým, že sa budeme navzájom zdraviť a uvoľňovať v električke či autobuse miesto starším osobám. Jedná sa opäť o pojem ďaleko širšieho obsahu. Súvisí s úctou a rešpektom. Je treba uznať, že každý človek má právo byť vlastnou osobnosťou a dôstojnosť tejto jeho osobnosti chrániť. Kam sa podela úcta medzi vrstovníkmi, medzi generáciami rodičov a detí? Kde je úcta medzi mužmi a ženami, medzi manželmi? A čo úcta a rešpekt medzi podriadenými a nadriadenými v zamestnaní i v skautskom prostredí? Samozrejme tým nemám na mysli slepú a nekritickú poslušnosť. Prejavy nezdvorilosti a neúcty človeka ku človeku môžeš okolo seba vidieť na každom kroku. Ale pre skauta to nikdy nesmie znamenať všeobecne platnú normu jeho chovania. Naopak. Je potrebné, aby si sa stal vzorom zdvorilosti svojmu okoliu. Asi sa to bude vymykať ,,normálu” a bude to znamenať plavbu proti prúdu. Ale stojí to za to. Nechceš predsa, aby bol tvoj život určovaný zákonmi džungle.

Ku zdvorilosti patrí i trpezlivo vypočuť názor druhého, aj keď s ním nemusíš súhlasiť. Nauč sa správne diskutovať. Pozornosť musí byť venovaná tiež umeniu spoločenského taktu. A o tom, že si navzájom nebudeme nadávať snáď nemôže byť ani reč. Skautským patrónom a vzorom je rytier sv. Juraj. Správaj sa podľa toho. Buď rytiersky vo svojom správaní najmä voči dievčatám, ženám i deťom.

Na zamyslenie:

Nesnažím sa tvrdo a za každú cenu presadiť svoj názor?

Dokážem mať v úcte a rešpektovať odlišný názor, aj keď s ním nesúhlasím?

Neskáčem druhému do reči, keď hovorí?

Neohováram, nekritizujem za chrbtom druhého a nezosmiešňujem ho pred ostatnými?

 

Pre dospelých:

Neznižujem autoritu predstavených u ich podriadených?

Rešpektujem osobnosť svojho partnera alebo s ním manipulujem a robím z neho sluhu na uspokojenie vlastných želaní a túžob?

Som zdvorilý k vlastným deťom? Nadávam im, keď sa hnevám?

Som vzorom rytierskeho správania pre tých, ktorých vediem?

 

6. Skaut je ochrancom prírody a cenných ľudských výtvorov

Tento bod upravuje mravný vzťah skautov k životu a práci. Ak dovolíš, začal by som od konca. Zatiaľ čo zaobchádzanie s praktickými predmetmi patrí skôr do deviateho bodu zákona, chcel by som sa na tomto mieste zaoberať výsledkami tvorivej činnosti človeka a to ako v oblasti hmotnej tak aj duchovnej.

Umenie má mnoho podôb. Na jeho pochopenie je treba mať otvorené oko i ucho a široké srdce. Kto i len trochu poodhalí jeho krásu, nesmie nikdy dopustiť, aby bola svojvoľne ničená. Nehľadiac na zrejmý prejav neúcty a pohŕdania konkrétnym tvorcom. Vrelý vzťah ku kráse, ktorý spája skautskú ochranu prírody a ochranu ľudských výtvorov, smeruje ku skutočnému autorovi tejto krásy. Nie je ním žiaden človek, aj keď v prípade umeleckých diel je nutná ľudská spolupráca. Pôvodcom myšlienky je Krása sama. Ju by som ako duchovnú hodnotu smelo pridružil k Pravde a Láske. Týmto hodnotám, teda aj Kráse sa zaväzujeme slúžiť. Z úcty k tejto Kráse je potrebné všetky jej prejavy chrániť.

A teraz by som sa vrátil k prvej časti šiesteho bodu skautského zákona. Budem sa zvlášť zaoberať otázkou mravného vzťahu skauta k životu. Nechcem rozoberať vzťah ku zvieratám a rastlinám, alebo tzv. prírodným výtvorom. Myslím, že ich ochrana je dostatočne zrejmá. Pripomínam len, že zásady ekologického správania si musíš privlastniť sám vo svojom živote. Nemožno sa pri tom vyhovárať na ich globálne porušovanie zo strany rôznych inštitúcii.

Ochrana prírody znamená okrem už horeuvedenej ochrany prírodných výtvorov predovšetkým ochranu všetkého života, samozrejme v odpovedajúcej hierarchii. A tu prichádzame, pre mnohých, ku chúlostivej veci. Na jednej strane berieme človeka ako neoddeliteľnú súčasť chránenej prírody, z hierarchického hľadiska priamo jej vrchol a na druhej strane sa z jej rádu celkom zásadným spôsobom vylučujeme.  Dokonca sa snažíme tento rád svojvoľne prispôsobiť vlastným egoistickým potrebám. Vieš o čo tu ide? O ochranu ľudského života vo všetkých jeho fázach. Tu je markantný príklad rozporu nášho zákona so všeobecnou verejnou mienkou. Možno to znie tvojim ušiam nepríjemne a tvrdo, ale žiaden ekonomický, sociálny alebo emocionálny dôvod nemôže byť pre člena skautského hnutia tak veľký, aby kvôli nemu zmaril, nechal zmariť alebo súhlasil so zmarením počatého života v tele matky.

Iste ihneď namietneš klasický problém napr. geneticky poškodených plodov diagnostikovaných v prenatálnom období. Za prvé: z počtu vykonaných potratov je takáto indikácia v zanedbateľnom percente. Za druhé: ukončenie takého života je vždy motivované strachom a neochotou rodičov k celoživotnej náročnej starostlivosti o postihnutého človeka. Vo svojom dôsledku je to neochota k obeti, pretože by súčasne muselo dôjsť mnohokrát k prehodnoteniu životných plánov. Ale veľkosť človeka spočíva i v tom, ako sa dokáže ľudským spôsobom vysporiadať so všetkými starosťami, ktoré k životu patria a vždy patriť budú. Vyššie uvedené skutočnosti nemôžu byť dostatočným dôvodom k ukončeniu iného bezbranného života. To naozaj nie je ľudské. Viem, že nie každý to dokáže ľahko prijať, ale vytváranie povedomia, že v mene vlastného ,,kvalitnejšieho” života je možné a normálne zbaviť sa iného ľudského tvora je neprijateľné a scestné.

Druhým pólom je záver ľudského života. Existuje tu silná vnútorná súvislosť s počiatkom. Skaut vie, že tak ako nie je neobmedzeným pánom prírody, tak nie je pánom života iných ani svojho vlastného. Nemôže teda siahnuť na svoj život ani život nikoho iného. A to i keby ho snáď niekto o to požiadal a štátne zákony by ti dovoľovali.

Ľudský život je hodnotou tak absolútnou, výnimočnou a darovanou, že jeho trvanie nie je ani v tých najťažších chvíľach utrpenia vo vlastných alebo cudzích rukách. Životu je treba slúžiť za všetkých okolností.

Ďalšími aspektmi ochrany ľudského života je starostlivosť o vlastné zdravie a zamedzovanie akýmkoľvek formám násilia na iných ľuďoch.

Na zamyslenie:

Zaujímaš sa o nejaký druh umenia?

Neznehodnocuješ výsledky práce našich predkov alebo vrstovníkov?

Správaš sa skutočne ekologicky i v súkromí?

Triediš odpad?

Netrápiš niekedy zvieratá?(napr. nevhodnosťou prostredia pri domácom chove)

Rešpektuješ príkazy štátnej ochrany prírody?(zákazy vstupu na určité územia)

 

Pre dospelých:

Koľko vyfajčíš cigariet?

Napiješ sa často alkoholu?

Skúšaš brať zo zvedavosti drogy?

Si skutočne ochrancom života?

Požadoval si od ženy potrat? Navrhoval si ho, súhlasil si?

Dal by si prednosť dobrovoľnej smrti pred životom v utrpení?

 

Prebraté, preložené a upravené z publikácie: Jan Pečený-Neptun: Základy duchovní výchovy v skautingu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *